NAŠE ZAŘÍZENÍ


Během historického vývoje radioklubu se vybavení radioklubu neustále měnilo. Pokud se podaří získat historické snímky vybavení radioklubu, určitě budou tady zveřejněny.

Celkový pohled na vysílací pracoviště radioklubu:


klub

Srdcem je transceiver Yaesu FT847

ft847

Je to celkem univerzální transceiver pro použití ve stísněných prostorách radioklubu, kde bychom sotva mohli vybudovat několik pracovišť (například zvlášť pro KV a VKV).

Takto máme vše v jednom a musíme se poprat " kdo bude vysílat ".
K tomuto zařízení jsme si pořídili pro pásmo 144 MHz koncový stupeň 200W od italského výrobce Microset. Protože tento PA vyžaduje ještě nějaké úpravy, zatím v závodech používáme koncové stupně 144 MHz a 432 MHz vypůjčené od člena radioklubu OK2BMU. Tyto PA mají výkony cca 200W na 144 MHz a něco přes 100W na 432 MHz.
Na KV používáme pouze základní výkon 100W.

V tomto QTH není reálné provozovat příliš vysoké výkony, protože jde o bytový dům a chceme udržovat rozumné vztahy s obyvateli domu. Znáte to:  kdyby došlo k rušení nějakého oblíbeného seriálu, asi by nás důchodkyně ukamenovaly HI.

Žádný transceiver by nebyl nic bez antén. Tady jsme ve stadiu budování antén, zejména pro spodní KV pásma. Na KV máme zatím 3 elementový tribander ELO pro 14, 21 a 28 MHz, umístěný spolu s VKV anténami na příhradovém stožáru a na společném rotátoru.Na 7 MHz máme 1 elementový loop.


ELO

A loop na 40m pověšený na malém stožárku antény převaděče OK0AD:

loop
 

VKV antény jsou vidět dobře na prvním obrázku. Na 144 MHz používáme 9 el. Yagi (podle F9FT) a pro 432 MHz 21 elementovou Yagi Tonna (tedy také F9FT). Všechny antény jsou napájeny koaxiálním kabelem Ecoflex 10 a svody jsou docela krátké, protože radioklub je v nejvyšším podlaží věžového domu asi na úrovni 16.patra.
Kromě těchto antén máme ještě anténu FD4, nataženou v rámci střechy dost nízko nad střechou, takže moc dobře nefunguje a malou vertikální anténu Diamond X50 pro převaděče na 145 a 430 MHz.


 stozar


Anténa Diamond je na výložníku vpravo v dolní části stožáru. Nad ní jsou rovněž na výložníku dvě antény paketového nódu OK0NOS (vlevo anténa pro uživatelský vstup 433 MHz a vpravo pro uživatelský vstup 1296 MHz). Ostatní antény patří komerčním službám, s nimiž tento stožár sdílíme.

Při pozorném zaostření zraku lze zahlédnout na vrcholu příhradového stožáru drátovou windomku FD4.

A na závěr něco pro znalce angličtiny......

warning

NOVÉ !!!

Jarda OK2HZ vyzdobil stěny radioklubu trofejemi ze závodů a diplomy, které radioklub za mnnoho let své existence nasbíral.













Nahoru Na hlavní stranu