Naše antény pro spodní pásma

Dost dlouhou dobu jsme v našem klubu neměli žádné antény pro spodní pásma. Už dříve jsme odstranili různé ne moc dobře chodivé provizoria umístěné přímo na střeše výškového domu kde sídlíme. Byly to například windom FD4, loop na 40m apod. Jejich společnou nevýhodou bylo problematické přizpůsobení a celkově slabá účinnost.

V loňském roce jsme se tuto záležitost pokusili nějak vyřešit. Natáhli jsme dva 40m dlouhé zářiče šikmo ze střechy (z výšky asi 55m nad terénem) šikmo dolů. Jeden zářič je směrem na východ, druhý směrem na západ. Spodní konec antén je stále někde ve 25-30 metrech nad zemí. Nahoře je u každého zářiče umístěná dálkově ovládaná skříňka, kde je provedeno přizpůsobení pro pásma 160, 80, 75 a 40m. Přizpůsobení je provedeno L články přepínané pomocí relé. Rozdělění pásma 80m na CW a SSB část bylo nezbytné jak bude zřejmé z průběhů PSV.

V těchto dnech je systém plně funkční, byť není ještě na všech pásmech optimální.

Na začátku února 2017 je stav antén následující:
U všech grafů můžete kliknout do obrázku pro větší rozlišení.
Průběhy jsou v rozsazích 1,8 až 1,9 MHz, 3,5 až 3,6 MHz, 3,7 až 3,8 a konečně 7,0 až 7,2 MHz.


Západní anténa

 
160 metrů




80 metrů



75 metrů



40 metrů



Východní anténa

160 metrů



80 metrů



75 metrů



40 metrů




Ještě bude trochu třeba si pohrát s nastavením. Východní anténa na 80m CW má dost vysoko minimum v rezonanci (1,5) a východní anténa na 160m zase rezonuje příliš vysoko. To jsou už jen detaily.

A jak se antény osvědčily ? Zatím na ně mnoho spojení uděláno není. Asi největší úspěch bylo loni spojení s VK0EK na 80 metrech se 100W výkonu. Provoz ukáže jak se osvědčí. Bohužel naše QTH trpí tím co všechny městské QTH - značnou mírou šumu na všech pásmech KV i VKV. Nicméně antény jsou v hezké výšce a i když mezi oběma slopery stojí budova, možná se bude chovat jako reflektor. Možná by bylo zajímavé zkusit tyto antény proti sobě nafázovat. To bude třeba úkol pro příští období.


únor 2017

Na hlavní stranu