OK2YL a první předválečné radioamatérky


Zřejmě jich nebylo mnoho. Přesto jich několik bylo. Tento článek si nedělá nárok na úplnost. Možná byly i další radioamatérky. Pokud se podaří získat nějaké další informace, určitě tento článek doplním.

První československou radioamatérkou byla Jarmila Heřmanová z Telče.

Je to neuvěřitelné, ale vedle Prahy byla právě Telč až neuvěřitelným ohniskem nákazy zvané radioamatéřina. Mezi prvními 6 radioamatéry, kteří získali v roce 1930 první kocese byli hned dva z Telče. A ti dva - Neumann a Vydra nebyli v Telči jediní. Dokonce i po více než 85 letech je tento úkaz natolik zajímavý, že se objevil i na oficiálních webových stránkách města Telče.
Trošičku předbíháme. Radioamatéři a to nejen v Telči vysílali už předtím, než bylo amatérské vysílání zlegalizováno.




Jarmila Heřmanová se narodila 1909 v rodině pana Heřmana - správce místní elektrárny, poháněné dieselovými motory. Maminka jí umřela v roce 1928, když bylo Jarmile 20 let.
Ta elektrárna je taky zajímavá. Když jsem byl letos (2016) na jaře v Telči ptal jsem se - asi trošku naivně - v místním informačním středisku na náměstí, kde vlastně ta elektrárna stála. Chtěl jsem se na to z radioamatérského hlediska zajímavé místo podívat. Ochotná dívčina sice o elektrárně nic nevěděla, ale ponořila se do internetu a do publikací, které měla k dispozici a zjistila jen to co už jsem věděl: že v městě taková elektrárna byla. Bohužel nic víc.   
Nic jiného jsem ani nečekal. Nakonec jsem se to dozvěděl ze zdroje, který v pravidelném intervalu pročítám - nesmrtelném díle Dr. Daneše Za tajemstvím éteru. Elekrárna stála poblíž nádraží někde u dnešní okružní křižovatky.  Viz mapka.



Pan Heřman tam měl malý obchůdek s elektromateriálem, jediný široko daleko, tak není divu, že se zde potkávali i místní radioamatéři.  Slečna Jarmila byla velmi hezká dívka ve věku, kdy ji mládenci zajímali, tak není divu, že se mladými radioamatéry seznámila (s jedním trochu víc) a brzy se radioamatérkou také stala. Zdeněk Neumann OK2AC ji učil a společně (tehdy ještě načerno) vysílali. Jarmila tehdy jako OK2AJ.
Sama pak 17.června 1931 udělala v Praze zkoušky a údajně od předsedy zkušební komise dostala kytici růží. Obdržela pak volací značku OK2YL.




Studentská láska Jarmily a Zdeňka Neumanna OK2AC ale nevydržela dlouho. Dr.Daneš píše ve své knize píše, že jejich rozchod nesla velmi těžce. I Zdeněk, předtím velmi aktivní zmizel z pásem a věnoval se své lékařské profesi.
Život se k němu zachoval krutě.
Za 2.světové války zahynul ve fašistickém vězení.
Škoda, mohlo to třeba být první radioamatérské manželství v Československu.

Jarmila odchází do Prahy, kde se později podepisuje jako paní Štědrá.
V callbooku z roku 1935 má adresu Praha 7, Veletržní ulice 57 a příjmení stále Heřmanová.
Do Telče se přeci jen vrátila.
Zemřela v roce 1971 a je pohřbena na hřbitově u sv.Anny v Telči.



Místo posledního odpočinku první československé radioamatérky.


Které další radioamatérky byly před válkou v Československu ?

Zdroje nejsou příliš bohaté, tak alespoň to co se podařilo zjistit:

V callbooku 1938 od Laca Poláka OK1AD jsem našel tato jména:

Jiřina Mũlerová OK1MI Č.Budějovice, Sterneckova 21
Toto bylo zřejmě její dívčí kméno.Ve Fotogalerii předválečných amatérů od L.Poláka OK1AD má tuto značku Jiřina Jandová (manželka Jana Jandy OK1EJ) nar. 1919
 

Marie Semelová OK2RZ, Luhačovice 84
V roce 1936 měla adresu Karviná 902, v roce 1947 pak Brno, Stankova 8c.

Marie Svobodová OK1SS, Hr.Králové, Pospíšilova 386


Marie Karasová OK2FE, Zlín, Na Včelíně 1704 Příbuzná (manželka?) OK2KD. Adresu měli stejnou.


OK2FE a OK2KD

Z pěti radioamatérek hned tři Marušky.

Více informací se mi zatím nepodařilo shromáždit. Třeba někdo má nějaké doplnění. Rád tuto kompilaci z různých zdrojů doplním.


Zdroje:
Takovýto článek nemůže být jiný než kompilací dostupných zdrojů.
Zcela bezostyšně jsem vykrádal níže uvedené zdroje, čímž se jejich autorům omlouvám. Alespoň fotografie z telčského hřbitova je moje vlastní.

Dr.Josef Daneš OK1YG Za tajemstvím éteru, NADAS 1985
L.Polák Československý callbook 1938
L.Polák  Fotogalerie předválečných radioamatérů
Časopis Krátké vlny

Webové stránky:
http://jihlava.idnes.cz/pocatky-radioamateru-sahaji-do-telce-dvb-/jihlava-zpravy.aspx?c=A160120_152130_jihlava-zpravy_mv
https://www.telc.eu/turista_a_volny_cas/historie/radioamateri





Na hlavní stranu