Polní den 2008


Letošní Polní den radioklubu OK2KOS byl co se týče provozní stránky slabší než loňský. Polovina spojení a ještě méně bodů. Hlavním důvodem asi bylo použití náhradního QTH. Námi většinou využívané QTH na Veselském kopci u Oder jsme letos nemohli použít vzhledem k problémům s dopravou materiálu (vozidlo s tažným zařízením je momentálně mimo provoz) a také vzhledem ke zdravotní indispozici našeho šéfkonstruktéra Lea. Zvolili jsme tedy náhradní řešení vysílat z blízkosti bydliště výše uvedeného Lea v obci Velká Polom (JN99BU). Report ze závodu a krátký komentář najdete tady.
Zleva doprava: syn OK2UFB, OK2UFB, OK2PMR, Leo, OK2PWA, OK2BMU, OK2SYZ, OK2HZ. (na fotografii bohužel nejsme všichni).
Materiál jsme od Lea odnosili v rukou a postavili stožár v blízkosti vodárny ve Velké Polomi. Nedaleko je stanoviště místního radioklubu OK2OAJ. Dohodli jsme se s klukama, že oni pojedou 144 a 1296 MHz a my 432 MHz a vůbec poprvé 2320 MHz. Vůbec musíme klukům poděkovat, že nás nevyhnali a riskovali, že je budeme rušit. Členové OK2OAJ Pavel OK2PVZ a Martin OK2HMR, kteří závod jeli, nás několikrát navštívili a my jsme také vyrazili na výzvědy. Myslím že jsme se vzájemně nijak nerušili a bylo o čem povídat.


Zleva doprava: OK2HZ, OK2BMU, OK2SYZ, OK2UFB.

Letošní Polní den byl méně závodní, zato více společenský. Docela velká část radioklubu se během roku moc často nepotká a právě Polní den je k takovému setkání dobrá příležitost. Přijel třeba Petr Marušák OK2XFH s přítelkyní Martou, Vašek Krygel OK2YP a taky Franta OK2SDX spolu s Reném OK2RF. Vašek OK2YP dovezl i láhev trnkových kapek, které měly úspěch.


Zleva doprava: OK2UFB, OK2RF, OK2SDX.

Ačkoli jsme původně chtěli jet už v pátek, vytrvalý déšť nás donutil odjet až v sobotu dopoledne. Nicméně stožár jsme stejně stavěli v dešti, který ustal až v odpoledních hodinách.
A takto jsme vyřešili potřebu dalších parabolických antén na  mikrovlny:Závod, který jsme jeli pod soutěžní začkou OK5K se rozbíhal velmi pomalu a nakonec se vlastně ani pořádně nerozběhl. Stanic bylo slyšet málo, na výzvu občas něco přišlo, ale žádná sláva. Nakonec jsme ani nepřekročili 500km hranici. Těžko říct co se na výsledku podepsalo více, zda QTH nebo podmínky.


Více jsme se tedy věnovali společenské stránce akce. Bylo opravdu veselo. Petr OK2PWA si přivezl FT817 a chtěl na nedaleký strom natáhnout drátovou anténu. Při použití nejrůznějších vrhačských technik se mu a jeho pomocníkům nakonec podařilo jakýsi drát na strom zavěsit. Ovšem stejně jako se v závodě nedařilo tak i v pokusech o spojení na KV s 5W z baterie nebyl žádný úspěch. Ale ta sranda za to stála.    
Prožili jsme tedy dva dny Polního dne opravdu v poli  (mezi obilím a kukuřicí nebo co to bylo) a oslavili tak radioamatérský svátek, kterým Polní den jako nejstarší VKV závod v Evropě (od roku 1949) bezesporu je.

A že jsme opravdu byli s přírodou v symbióze lze dokumentovat i takto:
Naslyšenou zase v nějakém závodě.


Nahoru
Do fotogalerie Na hlavní stranu